Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku

Projekty

V tuto chvíli pracujeme na těchto projektech:

Fotografie obce Křinice
Číst více

Fotografie obce Křinice

Součástí naší práce bylo také vytvořit fotogalerii budov v obci pro následné porovnání s fotografiemi staršími. Některé z nich naleznete níže.

Návštěva Německa
Číst více

Návštěva Německa

V červnu 2024 podnikl Miloslav Sodomka, člen badatelského týmu projektu Křinice/Weckersdorf: hledání zaniklé paměti Broumovska, po roce druhou výzkumnou cestu do Bavorska. Jejím cílem bylo nasbírat a zdigitalizovat dosud neznámé prameny, které by pomohly prohloubit znalosti o dějinách Křinic především ve zkoumaném období (mezi první a druhou světovou válkou), případně i o mladší či starší historii vesnice.

Křinice/Weckersdorf: hledání zaniklé paměti Broumovska
Číst více

Křinice/Weckersdorf: hledání zaniklé paměti Broumovska

První velký projekt, který Vám můžeme nabídnout je pohled do minulosti obce Křinice. Obec byla založena v polovině 13. století. Představuje důležitý místopisný bod v regionu Broumovska ležící u vstupu do Broumovských stěn. Od 17. století tudy procházela poutní cesta z Broumova do Police nad Metují přes vrchol Hvězda. Cílem projektu je získat unikátní historické prameny, zejména obrazový materiál (fotografie, obrazy zachycující obec), písemná svědectví (deníky, dopisy aj.), hmotné prameny (předměty dochované po původních obyvatelích) a samozřejmě osobní svědectví. Tyto prameny pak digitalizovat a odborně zpracovat ve formě výstavy, kterou již si dnes můžete prohlédnout v online podobě níže. K důležitým cílům projektu náleží také navázání kontaktů s původními obyvateli a jejich potomky, tedy obnovení ztracené paměti místa. Jedině s jejich pomocí lze historii obce rekonstruovat.

Projekt byl tvořen ve spolupráci s Katedrou pomocných věd historických a archivnictví Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové, financovaný Česko-německým fondem budoucnosti s podporou a záštitou obce Křinice.

Odborní garanti projektu: Martina Bolom-Kotari, Jindřich Kolda
Zpracovatelé, tvůrci výstavy: Tomáš Pechánek, Matěj Ježek, Miloslav Sodomka

Poděkování za spolupráci v průběhu celého projektu a poskytnutí cenných rad a materiálů: Blanka Strnadová, Lenka Therová, Romana Knopová, Siegfried Scholz, Bohuslav Steiner, Věra a Miroslav Marelovi, Karel Dašek, Jana Simonová, Václav Zídek, Alena a Ondřej Horynovi, Hana a Andrew Michael Colby, Ingrid Humhauser, Erich Buchholz, Ingrid Sauer, Hannelore Erber, Sixtus Bolom-Kotari, Dagmar Heeg, Petra Kultová, Žaneta Vávrová, Jan Školník, Marta Lelková, Drahomíra Večeřová, Eva Vodochodská, Zdeněk Zahradník, Pavla Faltejsková, Lukáš Procházka, Markéta Kujalová, Roman Vyšanský, Václav Horejš, Tomáš Havránek.  

Křinice/Weckersdorf: hledání zaniklé paměti Broumovska II
Číst více

Křinice/Weckersdorf: hledání zaniklé paměti Broumovska II

Výstava navazuje na předešlou prezentaci poválečné historie obce Křinice. Tentokrát je však věnována pozornost období mezi lety 1914 a 1945, kdy v oblasti stále žilo převážně německé obyvatelstvo. Toto období zahrnuje stabilnější meziválečnou etapu, ale i dramatické události druhé světové války a změny, které ovlivnily každodenní život obyvatel obce. Výstava se zaměřuje na zkoumání klíčových témat, které společně vytvářely unikátní charakter této malebné obce na Broumovsku. Skrze dobové dokumenty, a hlavně fotografie zachycuje atmosféru této éry a přibližuje tehdejší kulturní, společenské a ekonomické poměry. Na panelech výstavy naleznete prolínající se příběhy a paměti, které jsou pro obec a její historii významné. 



CZ
Topotéka